V každé firmě jsou chvíle, kdy někdo onemocní, potřebuje si vzít volno nebo zkrátka není ve své obvyklé formě. Pokud se ale z jednotlivých výpadků stává opakovaný vzorec a výkonnost týmu začne trvale kolísat, je na čase zbystřit. Dva jevy, které si firmy často neuvědomují – a přitom je zásadně ovlivňují – se jmenují absentismus a prezentismus.
Není jen o oficiálně nahlášené pracovní neschopnosti. Často se skrývá za sérií krátkodobých absencí, opakovanými „sick days“, výmluvnými termíny dovolené nebo podivně načasovanými odchody z práce. Může jít o fyzické onemocnění, ale i o psychické vyčerpání, problémy v rodině, finanční stres nebo tlak na výkon. Zaměstnanec prostě odchází – dočasně a nenápadně – ze světa, kde už nezvládá fungovat. A firma jeho signály často přehlíží, protože „má přece nárok být nemocný“.
Ještě méně nápadný než absentismus, ale o to zákeřnější. V případě prezentismu zaměstnanec do práce sice chodí, ale jeho přínos je minimální. Chybí mu motivace, soustředění, energie. Dělá jen to nejnutnější, mizí z kolektivního dění, reaguje mechanicky. V extrémních případech je fyzicky přítomen, ale mentálně úplně jinde. A právě prezentismus je často výrazně dražší než samotná absence – firma totiž platí mzdu, ale nedostává zpět odpovídající výkon ani přidanou hodnotu.
Ztrátu duševní pohody zaměstnanců. Většina lidí nechce podávat špatný výkon. Nechtějí být problémem. Jen zkrátka procházejí obdobím, kdy se jim realita začíná vymykat z rukou. To období může být krátké – ale pokud nikdo neposkytne pomocnou ruku, může přerůst ve vleklý problém. A právě v těchto chvílích se ukazuje obrovský význam EAP – Employee Assistance Programu.
EAP je nástroj podpory zaměstnanců, který firmám umožňuje nabídnout svým lidem odbornou pomoc. Psychologická, právní, finanční nebo sociální podpora – poskytovaná nezávislými odborníky, důvěrně a anonymně – pomáhá zachytit potíže v době, kdy jsou ještě řešitelné. Když má člověk možnost promluvit si s psychologem o vyhoření, které se teprve začíná objevovat, má šanci předejít úplnému kolapsu. Když může zavolat právníkovi kvůli rozvodu nebo exekuci, nemusí se jeho situace zhoršit natolik, že by mu zcela ovládla život – a tím i práci.
Zavedení EAP ve firmě vysílá jasný signál: „Záleží nám na tobě i za hranicí pracovní výkonnosti.“ Taková služba má dopad nejen na jednotlivce, ale i na celkovou kulturu organizace. Lidé cítí větší důvěru, ochotu mluvit o problémech, vědí, že pomoc je dostupná a že se o ně někdo stará dřív, než je pozdě. Prevence tak nahrazuje hašení krizí. A výsledkem jsou stabilnější týmy, méně absencí a lepší celková atmosféra.
„Kolega, který byl vždycky tahoun, začal být najednou utlumený, vyčerpaný, nestíhal. Bylo jasné, že něco není v pořádku, ale moc jsme to neotvírali – asi jsme doufali, že to přejde. Zpětně si říkám, že jsme to tehdy trochu podcenili. Naštěstí využil EAP, začal chodit k psychologovi a řešit své vyhoření i problémy s dluhy. Chvíli to trvalo, ale dneska je zpátky ve své kůži – a pro nás to byla lekce. Jsme rádi, že jsme tu pomoc měli k dispozici.“
– HR partnerka, výrobní firma, 350 zaměstnanců
Firmy, které je včas rozpoznají a dají lidem pomocnou ruku, získávají mnohem víc než pár odpracovaných hodin navíc – získávají loajalitu, zdravější kulturu a odolnější týmy.
A právě to dělá EAP tak cenným nástrojem. Je to pojistka před krizí. A most k tomu, aby byli lidé v práci opravdu přítomní – nejen tělem, ale i hlavou.