Určitě znáte situace, kdy sedíte na meetingu, nesouhlasíte s vaším nadřízeným nebo kolegou a svůj názor si necháte pro sebe. Možná se svěřujete pouze svým blízkým nebo si stěžujete doma. Případně svůj nesouhlas vyjádříte ve výročním striktně anonymizovaném průzkumu spokojenosti.
Pravděpodobně jste se ocitli v prostředí, kde není psychologické bezpečí na nejvyšší úrovni.
Psychologické bezpečí můžeme, podle odbornice na toto téma Amy C. Edmondson, definovat jako:
„Přesvědčení, že člověk může vyslovit myšlenky, pochyby, otázky a zveřejnit svoje chyby, aniž by za to byl potrestán nebo ponížen.“
Psychologické bezpečí je klíčovým faktorem pro efektivní fungování každé organizace. Je to prostředí, kde se lidé nebojí vyjádřit svůj názor, být sami sebou nebo dokonce udělat chybu.
Existuje mnoho organizací, ve kterých panuje takzvaná kultura ticha. To znamená, že:
Rozdíl mezi psychologickým bezpečím a nebezpečím je patrný. Negativní prostředí má destruktivní dopad na psychické zdraví zaměstnanců a celkový výkon firmy.
Výsledkem je vyšší míra fluktuace, vyšší úroveň stresu a rizika syndromu vyhoření.
Téma psychologického bezpečí se dotýká celého fungování organizace. Povaha tohoto tématu vyžaduje, aby bylo řešeno na organizační úrovni, tedy odshora dolů, směrem od nejvyššího vedení organizace k řadovým zaměstnancům.
Ke zvýšení úrovně bezpečí mohou pomoct následující kroky:
Některá témata jsou i v organizacích, které vykazují vysokou míru psychologického bezpečí, přesto příliš citlivá na to, aby byla probírána otevřeně mezi zaměstnanci a kolegy, případně s nadřízenými.
Zde může pomoci EAP – Employee Assistance Program. Tento program poskytuje anonymní podporu zaměstnancům při řešení pracovních i osobních problémů z oblastí psychiky, financí či práva. Otevírá témata, u kterých to není, z jakéhokoliv důvodu, v běžném pracovním režimu možné. Tento zaměstnanecký asistenční program může hrát klíčovou roli v budování zdravého a bezpečného prostředí.
Programy EAP mohou být cenným zdrojem informací pro organizaci, poskytující anonymizované reporty o tématech, která zaměstnanci řeší. Organizace se tak na ně může preventivně zaměřit.